Gaming

LEC: H Schalke λύγισε την Rogue και θα την δούμε στην Αθήνα!

Μετά τις G2 Esports και Fnatic γνωρίζουμε πλέον και την τρίτη ομάδα που θα ταξιδέψει σε μια εβδομάδα από τώρα στην Αθήνα. Αυτή είναι η Schalke που παρά το αρχικό σοκ του 0-1, επικράτησε της Rogue (3-1) ύστερα από μια φοβερή σειρά αγώνων.

Στην Schalke δεν είχαν καμία διάθεση να την… πατήσουν όπως η Splyce, όμως το ξεκίνημα στο best of 5 ήταν εφιαλτικό. Η Rogue σε περίπου 26 λεπτά ισοπέδωσε τη γερμανική ομάδα με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Larssen (5/0/5 με Corki). Η S04 πλήρωσε την αντίπαλο της με το ίδιο “νόμισμα” αφού πήρε εύκολα το δεύτερο game για να γίνει το 1-1.

Η RGΕ είχε την ευκαιρία να πάρει εκ νέου το προβάδισμα στη σειρά, όμως την κρίσιμη στιγμή κάτι πήγε στραβά. Στο 35′ τέσσερα μέλη της Rogue κατέστρεψαν τα Nexus turrets όμως πριν κάνουν το ίδιο και στο Nexus οι Odoamne και Upset έσωζαν τη βάση της ομάδας τους. Λιγότερο από οκτώ λεπτά αργότερα, η Schalke προηγούταν με 1-2.

Παρά τον τρόπο που ήρθε η ήττα η Rogue πάλεψε σκληρά για την ισοφάριση. Μάλιστα βρέθηκε να προηγείται στο game 4, αλλά η προσπάθεια της τελείωσε άδοξα με το χαμένο team fight του 37ου λεπτού. Με κορυφαίο τον Andrei “Odoamne” Pascu, η S04 έκανε το 0-1, 3-1 και θα την δούμε σε μια εβδομάδα στο ΟΑΚΑ!