Gaming

Η Rogue κλειδώνει την πρώτη θέση του LEC με εμφατική νίκη απέναντι στη G2

Στο τελευταίο παιχνίδι της regular season του 2022 LEC Spring Split, οι Rogue βρήκαν μία εύκολη νίκη απέναντι στην G2 και εξασφάλισαν την πρώτη θέση της κατάταξης.

Επρόκειτο για έναν αγώνα ύψιστης σημασίας για τη Rogue, καθώς μία ήττα απέναντι στην G2 θα την έριχνε στη 2η θέση κάτω από τη Fnatic, ενώ μια νίκη θα της διασφάλιζε την πρωτιά. Συνεπώς, οι Rogue μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση, θέλωντας να δηλώσουν την παρουσία τους στο LEC και να δείξουν τη δύναμή τους εν όψει playoffs.

Η επιθυμία της Rogue να κλειδώσουν τη πρωτιά φάνηκε από νωρίς. Ξεκίνησαν με φόρα το παιχνίδι βρίσκοντας 2 kills πριν καν το 5ο λεπτό και κυριάρχησαν στα πρώτα 10 λεπτά με το προβάδισμά τους και έναν Hecarim με 3 kills πάνω του να οργώνει τον χάρτη.

Οι G2 ξεκίνησαν να επανέρχονται στο παιχνίδι έπειτα από ένα πετυχημένο skirmish στο bot κατά το 15ο λεπτό, όπου κατέστρεψαν και το tower. Οι G2 συνέχισαν με βλέψεις προς το δεύτερο tower, όμως ήταν η στιγμή του Comp να λάμψει με την Zeri. Σε μία επίδειξη mechanics από μεριάς του αναχαίτισε τη πίεση των G2 και η υπόλοιπη ομάδα του κατάφερε να συλλέξει 3 kills χάρη στον ίδιο. Έτσι, η Rogue βρέθηκε να έχει ένα προβάδισμα ύψους 8.000 gold στα 20 λεπτά. Αξιοποίησαν αυτό το προβάδισμα προκειμένου να σκοτώσουν τον Baron και να λήξουν το παιχνίδι μόλις λίγα λεπτά αργότερα.

Με αυτή τους τη νίκη, οι Rogue κλειδώνουν την πρώτη θέση του 2022 LEC Spring Split με ρεκόρ 14-4. Ως προνόμιο της πορείας τους, καλούνται να διαλέξουν τον αντίπαλό τους στην πρώτη αναμέτρηση των playoffs ανάμεσα σε G2 και Misfits. Η επιλογή της ομάδας ήταν τελικά να αναμετρηθούν με τους Misfits, με τον νικητή της εν λόγω αναμέτρησης να προκρίνεται στα upper bracket finals και να εξασφαλίζει τη θέση στο top 3.

Σχετικά με την G2, αυτή της η ήττα την καθιστά στη 4η θέση για τη regular season του 2022 LEC Spring Split. Θα έρθουν αντιμέτωποι με τη Fnatic για το πρώτο γύρο των playoffs και η αντιπαλότητα των δύο οργανισμών θα συνεχιστεί και για το 2022. Τα Spring Playoffs θα ξεκινήσουν στις 25 Μαρτίου.